29 i 30 maja na parkingu IKEA w Parku Handlowym Targówek w Warszawie będą rozdawane biologiczne środki do czyszczenia i odkażania domów oraz podwórek na zalanych terenach. Firmy GREENLAND i FALAEM mają do rozdania 250 litrów płynu.

EM to japońska technologia ekologiczna opracowana na bazie odkrycia synergii mikroorganicznej.

Twórcą formuły EM jest prof. Teruo Higa z Okinawy. Początkowo była stosowana w mikroorganicznej uprawie roślin, w krótkim czasie zyskała miano środka do regeneracji ekosystemów. Zakres stosowania poszerzył się o najbliższe otoczenie człowieka: sprzątanie, uzdatnianie wody, gospodarkę odpadami organicznymi. Służy ona nam również do ochrony przed alergenami, szkodliwym wpływem chemii oraz do rewitalizacji i odświeżania. Ponadto używa się jej w hodowli zwierząt.

Środki oparte o technologii EM, czyli tak zwane ?efektywne mikroorganizmy? zatrzymują procesy gnilne, pleśnienie, wypierają chorobotwórcze bakterie, likwidują fetor. EM-y bardzo pomagają w sytuacjach kryzysowych. W przypadku trzęsienia ziemi, powodzi, tsunami, stosowany jest oprysk EM w celu zatrzymania procesów gnilnych. Środowisko, w którym dominują procesy gnilny sprzyja rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów, dlatego powstrzymując gnicie, zapobiegamy jednocześnie rozprzestrzenianiu się chorobotwórczych bakterii i ograniczamy ryzyko wybuchu epidemii. W obliczu klęski żywiołowej jest wiele ofiar, w tym martwych zwierząt. Pojawiają się odpady i zanieczyszczenia, nad którymi traci się kontrolę. Woda zalewa szamba, oczyszczalnie ścieków, wysypiska śmieci.

Oprysk z EM pozwala maksymalnie ograniczyć szkody. Pierwszym objawem działania EM-ów, jest zniknięcie odoru, towarzyszącemu procesowi gnicia. EM-y były stosowane między innymi w przypadku Huraganu Kathrina, tsunami w Indonezji czy ostatnio na Haiti.

Domy i obejścia można pryskać EM roztworem 1:10. Jeden litr wystarcza na 500 m2. Na ogrody i pola używa się roztworu 1:50, 20 litrów wystarcza na ? hektara.

Akcja będzie miała miejsce w najbliższy weekend, 29 i 30 maja w godzinach 11 ? 18 na terenie Parku Handlowego Targówek przy IKEA. Odwiedzający Park mogą wspomóc powodzian swoimi darami ? w tym celu zostanie wydzielone miejsce, w którym będzie można zostawić wodę, artykuły żywieniowe o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej, pościel i ubrania.